Miami Magoebaskloof MTB Challenge - 35km Half Marathon - Provisional Results

Important Information
  • BoutTime will automatically sent all results to Discovery Vitality on the Wednesday after the event. This will allow athletes to raise enquiries with BoutTime first in order to prevent dealing with Discovery directly(which is more cumbersome).
  • All time keeping disputes must be logged within 48 hours after the event to info@bouttime.co.za. This include on-route distance changes, starting in the wrong batch, number swops between friends/family etc

Thank you for participating in this event & well done on your result!!!

Please rate the event and feel free to add a few comments if you wish.


  Use the Ctrl+F keys on your keyboard to search for a first or last name

Pos Race No Name Name Time Time
Pace
Gender Gen Pos Gen Pos
(Cat Pos)
Category Cat Pos Club Pace
1 1025 Dawie Grobbelaar Dawie Grobbelaar
1025 Male (U23 Elite)
01:36:15.1 01:36:15.1
21.82km/h
1
(1)
Male 1 U23 Elite 1 Infinite Training 21.82km/h
2 1122 Meyer Leeb Meyer Leeb
1122 Male (Junior)
01:38:47.2 01:38:47.2
21.26km/h
2
(1)
Male 2 Junior 1 Absolute motion 21.26km/h
3 1074 Menno (Jnr) Glas Menno (Jnr) Glas
1074 Male (Junior)
01:39:20.0 01:39:20.0
21.14km/h
3
(2)
Male 3 Junior 2 21.14km/h
4 1078 Armand Cronje Armand Cronje
1078 Male (Junior)
01:40:06.9 01:40:06.9
20.98km/h
4
(3)
Male 4 Junior 3 Merensky 20.98km/h
5 1129 Björn Nel Björn Nel
1129 Male (Youth)
01:40:15.8 01:40:15.8
20.95km/h
5
(1)
Male 5 Youth 1 20.95km/h
6 1022 Jacques Robbertze Jacques Robbertze
1022 Male (Youth)
01:40:59.3 01:40:59.3
20.80km/h
6
(2)
Male 6 Youth 2 20.80km/h
7 1109 Dinho Mashele Dinho Mashele
1109 Male (Junior)
01:42:32.6 01:42:32.6
20.48km/h
7
(4)
Male 7 Junior 4 20.48km/h
8 1010 Janco von Ronge Janco von Ronge
1010 Male (Youth)
01:42:40.0 01:42:40.0
20.45km/h
8
(3)
Male 8 Youth 3 EHS 20.45km/h
9 1139 Dewald Kampman Dewald Kampman
1139 Male (Youth)
01:45:08.3 01:45:08.3
19.97km/h
9
(4)
Male 9 Youth 4 19.97km/h
10 1057 Christelle Coertze Christelle Coertze
1057 Female (Junior)
01:47:54.2 01:47:54.2
19.46km/h
1
(1)
Female 1 Junior 1 19.46km/h
11 1087 Andani Raphalani Andani Raphalani
1087 Male (Sub Junior)
01:47:54.3 01:47:54.3
19.46km/h
10
(1)
Male 10 Sub Junior 1 19.46km/h
12 1116 Ben Olivier Ben Olivier
1116 Male (Sub Veteran)
01:48:31.3 01:48:31.3
19.35km/h
11
(1)
Male 11 Sub Veteran 1 TBC 19.35km/h
13 1084 Alexander Winston Alexander Winston
1084 Male (Junior)
01:48:35.5 01:48:35.5
19.34km/h
12
(5)
Male 12 Junior 5 Waterberg 19.34km/h
14 1124 Tyrone Anders Tyrone Anders
1124 Male (Youth)
01:50:51.0 01:50:51.0
18.94km/h
13
(5)
Male 13 Youth 5 18.94km/h
15 1183 Nari Makgkga Nari Makgkga
1183 Male (Sub Veteran)
01:51:23.8 01:51:23.8
18.85km/h
14
(2)
Male 14 Sub Veteran 2 18.85km/h
16 1088 Charlden Nel Charlden Nel
1088 Male (Youth)
01:52:20.7 01:52:20.7
18.69km/h
15
(6)
Male 15 Youth 6 18.69km/h
17 1186 Charl Nel Charl Nel
1186 Male (Veteran)
01:52:51.0 01:52:51.0
18.61km/h
16
(1)
Male 16 Veteran 1 18.61km/h
18 1038 Ruben Van Tonder Ruben Van Tonder
1038 Male (Sub Junior)
01:54:11.3 01:54:11.3
18.39km/h
17
(2)
Male 17 Sub Junior 2 18.39km/h
19 1049 Neil Trueman Neil Trueman
1049 Male (Veteran)
01:54:31.0 01:54:31.0
18.34km/h
18
(2)
Male 18 Veteran 2 18.34km/h
20 1141 shaun de beer shaun de beer
1141 Male (Youth)
01:55:24.8 01:55:24.8
18.20km/h
19
(7)
Male 19 Youth 7 hs louis trichardt 18.20km/h
21 1070 Elmo Barnardt Elmo Barnardt
1070 Male (Grand Masters)
01:56:02.0 01:56:02.0
18.10km/h
20
(1)
Male 20 Grand Masters 1 TBC Polokwane 18.10km/h
22 1137 Estohan Swanepoel Estohan Swanepoel
1137 Male (Youth)
01:56:13.3 01:56:13.3
18.07km/h
21
(8)
Male 21 Youth 8 18.07km/h
23 1127 Kobie Van Deventer Kobie Van Deventer
1127 Male (Sub Veteran)
01:56:58.6 01:56:58.6
17.95km/h
22
(3)
Male 22 Sub Veteran 3 17.95km/h
24 1135 Martin Maartens Martin Maartens
1135 Male (Veteran)
01:57:51.5 01:57:51.5
17.82km/h
23
(3)
Male 23 Veteran 3 17.82km/h
25 1008 Michael Dreyer Michael Dreyer
1008 Male (Elite)
01:59:34.4 01:59:34.4
17.56km/h
24
(1)
Male 24 Elite 1 17.56km/h
26 1062 Lara Dando Lara Dando
1062 Female (Junior)
01:59:40.4 01:59:40.4
17.55km/h
2
(2)
Female 2 Junior 2 17.55km/h
27 1133 Trevor de Beer Trevor de Beer
1133 Male (Youth)
01:59:57.1 01:59:57.1
17.51km/h
25
(9)
Male 25 Youth 9 hs merensky 17.51km/h
28 1029 Tarik Mengouchi Tarik Mengouchi
1029 Male (Veteran)
02:00:11.6 02:00:11.6
17.47km/h
26
(4)
Male 26 Veteran 4 17.47km/h
29 1142 Zineddine Mengouchi Zineddine Mengouchi
1142 Male (Sub Junior)
02:00:44.2 02:00:44.2
17.39km/h
27
(3)
Male 27 Sub Junior 3 ppcc 17.39km/h
30 1073 Eliz-mari Pretorius Eliz-mari Pretorius
1073 Female (Youth)
02:01:14.3 02:01:14.3
17.32km/h
3
(1)
Female 3 Youth 1 17.32km/h
31 1083 Herbie Fox Herbie Fox
1083 Male (Sub Veteran)
02:02:36.5 02:02:36.5
17.13km/h
28
(4)
Male 28 Sub Veteran 4 Tzaneen cycling club 17.13km/h
32 1123 Stephen Jansen Van Rensburg Stephen Jansen Van Rensburg
1123 Male (Youth)
02:03:38.2 02:03:38.2
16.99km/h
29
(10)
Male 29 Youth 10 16.99km/h
33 1024 Marco Lottering Marco Lottering
1024 Male (Veteran)
02:04:29.2 02:04:29.2
16.87km/h
30
(5)
Male 30 Veteran 5 16.87km/h
34 1101 Carmen Schoeman Carmen Schoeman
1101 Female (Masters)
02:05:08.6 02:05:08.6
16.78km/h
4
(1)
Female 4 Masters 1 16.78km/h
35 1098 Willie(JNR) Willwmse Willie(JNR) Willwmse
1098 Male (Sub Junior)
02:05:49.9 02:05:49.9
16.69km/h
31
(4)
Male 31 Sub Junior 4 Tom Naude 16.69km/h
36 1037 Ricardo Gutierrez Ricardo Gutierrez
1037 Male (Masters)
02:06:25.4 02:06:25.4
16.61km/h
32
(1)
Male 32 Masters 1 TBC 16.61km/h
37 1026 Pierre Cronje Pierre Cronje
1026 Male (Veteran)
02:07:11.3 02:07:11.3
16.51km/h
33
(6)
Male 33 Veteran 6 Merensky 16.51km/h
38 1012 Jana De La Port Jana De La Port
1012 Female (Sub Veteran)
02:09:10.0 02:09:10.0
16.26km/h
5
(1)
Female 5 Sub Veteran 1 16.26km/h
39 1044 Kuno Venter Kuno Venter
1044 Male (Sub Veteran)
02:09:17.0 02:09:17.0
16.24km/h
34
(5)
Male 34 Sub Veteran 5 16.24km/h
40 1118 Darryl Devenish Darryl Devenish
1118 Male (Masters)
02:09:21.2 02:09:21.2
16.24km/h
35
(2)
Male 35 Masters 2 16.24km/h
41 1052 Carleen Allan Carleen Allan
1052 Female (Veteran)
02:09:25.2 02:09:25.2
16.23km/h
6
(1)
Female 6 Veteran 1 16.23km/h
42 1111 Marc Nonè Marc Nonè
1111 Male (Veteran)
02:09:29.6 02:09:29.6
16.22km/h
36
(7)
Male 36 Veteran 7 16.22km/h
43 1019 Retha Beukes Retha Beukes
1019 Female (Veteran)
02:09:51.7 02:09:51.7
16.17km/h
7
(2)
Female 7 Veteran 2 Tzaneen 16.17km/h
44 1184 Eshard Mothapo Eshard Mothapo
1184 Male (U23 Elite)
02:11:28.4 02:11:28.4
15.97km/h
37
(2)
Male 37 U23 Elite 2 Seshego cycling club 15.97km/h
45 1046 Johan Van Den Heever Johan Van Den Heever
1046 Male (Youth)
02:11:41.7 02:11:41.7
15.95km/h
38
(11)
Male 38 Youth 11 15.95km/h
46 1051 Nato Loock Nato Loock
1051 Male (Elite)
02:11:57.2 02:11:57.2
15.92km/h
39
(2)
Male 39 Elite 2 15.92km/h
47 1095 Dirk Fouche Dirk Fouche
1095 Male (Veteran)
02:12:13.5 02:12:13.5
15.88km/h
40
(8)
Male 40 Veteran 8 15.88km/h
48 1076 Mike Henning Mike Henning
1076 Male (Masters)
02:12:16.1 02:12:16.1
15.88km/h
41
(3)
Male 41 Masters 3 15.88km/h
49 1058 Neil Haarhoff Neil Haarhoff
1058 Male (Veteran)
02:12:16.4 02:12:16.4
15.88km/h
42
(9)
Male 42 Veteran 9 Stanford Lake College 15.88km/h
50 1016 John Peter van Niekerk John Peter van Niekerk
1016 Male (Elite)
02:12:56.7 02:12:56.7
15.80km/h
43
(3)
Male 43 Elite 3 15.80km/h
51 1066 André Van Deventer André Van Deventer
1066 Male (Sub Junior)
02:13:00.6 02:13:00.6
15.79km/h
44
(5)
Male 44 Sub Junior 5 15.79km/h
52 1105 Shaun Thompson Shaun Thompson
1105 Male (Veteran)
02:13:12.9 02:13:12.9
15.77km/h
45
(10)
Male 45 Veteran 10 15.77km/h
53 1107 Rachel Thompson Rachel Thompson
1107 Female (Youth)
02:13:25.1 02:13:25.1
15.74km/h
8
(2)
Female 8 Youth 2 15.74km/h
54 1034 Andre Rossouw Andre Rossouw
1034 Male (Elite)
02:13:58.8 02:13:58.8
15.68km/h
46
(4)
Male 46 Elite 4 15.68km/h
55 1125 Lorinda Kruger Lorinda Kruger
1125 Female (Sub Veteran)
02:13:59.2 02:13:59.2
15.67km/h
9
(2)
Female 9 Sub Veteran 2 15.67km/h
56 1179 Rynard Els Rynard Els
1179 Male (Junior)
02:15:10.2 02:15:10.2
15.54km/h
47
(6)
Male 47 Junior 6 15.54km/h
57 1108 KARLA DURANT KARLA DURANT
1108 Female (Sub Junior)
02:15:17.0 02:15:17.0
15.52km/h
10
(1)
Female 10 Sub Junior 1 PIETERSBURG HIGH SCHOOL 15.52km/h
58 1930 Athol Fernandez Athol Fernandez
1930 Male (Grand Masters)
02:16:34.0 02:16:34.0
15.38km/h
48
(2)
Male 48 Grand Masters 2 Tzaneen 15.38km/h
59 1045 HARDUS LOUW HARDUS LOUW
1045 Male (Sub Junior)
02:17:06.0 02:17:06.0
15.32km/h
49
(6)
Male 49 Sub Junior 6 15.32km/h
60 1094 Shane Friedrichs Shane Friedrichs
1094 Male (Sub Veteran)
02:17:46.0 02:17:46.0
15.24km/h
50
(6)
Male 50 Sub Veteran 6 15.24km/h
61 1028 Andre Prinsloo Andre Prinsloo
1028 Male (Masters)
02:18:26.5 02:18:26.5
15.17km/h
51
(4)
Male 51 Masters 4 15.17km/h
62 1004 Llewellyn Carstens Llewellyn Carstens
1004 Male (Veteran)
02:18:30.5 02:18:30.5
15.16km/h
52
(11)
Male 52 Veteran 11 n/a 15.16km/h
63 1154 Gavin Waites Gavin Waites
1154 Male (Sub Veteran)
02:18:53.9 02:18:53.9
15.12km/h
53
(7)
Male 53 Sub Veteran 7 Tzaneen 15.12km/h
64 1091 Nicole Prins Nicole Prins
1091 Female (Junior)
02:19:01.0 02:19:01.0
15.11km/h
11
(3)
Female 11 Junior 3 PPCC & PHS 15.11km/h
65 1040 RUI FREITAS RUI FREITAS
1040 Male (Masters)
02:19:10.6 02:19:10.6
15.09km/h
54
(5)
Male 54 Masters 5 TZANEEN CYCLING CLUB 15.09km/h
66 712 Amilia Goosen Amilia Goosen
712 Female (Youth)
02:19:17.1 02:19:17.1
15.08km/h
12
(3)
Female 12 Youth 3 15.08km/h
67 1104 BArney Van der Merwe BArney Van der Merwe
1104 Male (Masters)
02:19:17.8 02:19:17.8
15.08km/h
55
(6)
Male 55 Masters 6 Bicycle Company 15.08km/h
68 1187 Tashane Ehlers Tashane Ehlers
1187 Female (Sub Junior)
02:19:22.5 02:19:22.5
15.07km/h
13
(2)
Female 13 Sub Junior 2 15.07km/h
69 1096 Andre Ehlers Andre Ehlers
1096 Male (Veteran)
02:19:22.6 02:19:22.6
15.07km/h
56
(12)
Male 56 Veteran 12 15.07km/h
70 1075 Wimpie van der Linde Wimpie van der Linde
1075 Male (Masters)
02:19:24.6 02:19:24.6
15.06km/h
57
(7)
Male 57 Masters 7 15.06km/h
71 1048 Louise Pretorius Louise Pretorius
1048 Female (Sub Veteran)
02:19:28.3 02:19:28.3
15.06km/h
14
(3)
Female 14 Sub Veteran 3 15.06km/h
72 1153 Chris Anders Chris Anders
1153 Male (Veteran)
02:19:37.7 02:19:37.7
15.04km/h
58
(13)
Male 58 Veteran 13 15.04km/h
73 1138 Therésa DE BRUIN Therésa DE BRUIN
1138 Female (Sub Veteran)
02:19:40.3 02:19:40.3
15.04km/h
15
(4)
Female 15 Sub Veteran 4 15.04km/h
74 1150 Ruben Van Ree Ruben Van Ree
1150 Male (Sub Junior)
02:20:30.5 02:20:30.5
14.95km/h
59
(7)
Male 59 Sub Junior 7 14.95km/h
75 1003 Wian Marx Wian Marx
1003 Male (Sub Veteran)
02:20:36.9 02:20:36.9
14.94km/h
60
(8)
Male 60 Sub Veteran 8 14.94km/h
76 1112 Chris Gray Chris Gray
1112 Male (Masters)
02:20:47.8 02:20:47.8
14.92km/h
61
(8)
Male 61 Masters 8 TBC Bestmed Bicycle Club 14.92km/h
77 1185 John Hendrik Gerrit Muller John Hendrik Gerrit Muller
1185 Male (U23 Elite)
02:20:52.7 02:20:52.7
14.91km/h
62
(3)
Male 62 U23 Elite 3 14.91km/h
78 1085 Manus Mouton Manus Mouton
1085 Male (Masters)
02:21:34.0 02:21:34.0
14.83km/h
63
(9)
Male 63 Masters 9 Blackrock riders 14.83km/h
79 1503 Timmy Baker Timmy Baker
1503 Male (Sub Junior)
02:21:51.8 02:21:51.8
14.80km/h
64
(8)
Male 64 Sub Junior 8 14.80km/h
80 1140 JOHANNES JACOBUS DURANT JOHANNES JACOBUS DURANT
1140 Male (U23 Elite)
02:22:13.0 02:22:13.0
14.77km/h
65
(4)
Male 65 U23 Elite 4 14.77km/h
81 1060 Gerrit Kleynhans Gerrit Kleynhans
1060 Male (Sub Veteran)
02:22:27.9 02:22:27.9
14.74km/h
66
(9)
Male 66 Sub Veteran 9 14.74km/h
82 1178 Deon Pohl Deon Pohl
1178 Male (Masters)
02:22:29.5 02:22:29.5
14.74km/h
67
(10)
Male 67 Masters 10 14.74km/h
83 1082 Michiel de Kock Michiel de Kock
1082 Male (Sub Veteran)
02:22:31.6 02:22:31.6
14.74km/h
68
(10)
Male 68 Sub Veteran 10 Tzaneen MTB cycling club 14.74km/h
84 1128 Ashley Hudson Ashley Hudson
1128 Male (Veteran)
02:22:39.2 02:22:39.2
14.72km/h
69
(14)
Male 69 Veteran 14 14.72km/h
85 1079 Anton Haynes Anton Haynes
1079 Male (Sub Veteran)
02:23:31.4 02:23:31.4
14.63km/h
70
(11)
Male 70 Sub Veteran 11 14.63km/h
86 1021 Julia Prins Julia Prins
1021 Female (Youth)
02:23:43.6 02:23:43.6
14.61km/h
16
(4)
Female 16 Youth 4 PPCC & PHS 14.61km/h
87 1006 Ockert Cornelius Vermeulen Ockert Cornelius Vermeulen
1006 Male (Masters)
02:23:43.7 02:23:43.7
14.61km/h
71
(11)
Male 71 Masters 11 14.61km/h
88 1054 Kyle Jansen Van Rensburg Kyle Jansen Van Rensburg
1054 Male (U23 Elite)
02:24:33.3 02:24:33.3
14.53km/h
72
(5)
Male 72 U23 Elite 5 14.53km/h
89 1055 Gerhard van Aswegen Gerhard van Aswegen
1055 Male (Veteran)
02:24:40.1 02:24:40.1
14.52km/h
73
(15)
Male 73 Veteran 15 14.52km/h
90 1158 Bennie Bezuidenhout Bennie Bezuidenhout
1158 Male (Masters)
02:24:52.9 02:24:52.9
14.50km/h
74
(12)
Male 74 Masters 12 14.50km/h
91 1119 Emile Badenhorst Emile Badenhorst
1119 Male (Veteran)
02:25:24.1 02:25:24.1
14.44km/h
75
(16)
Male 75 Veteran 16 None 14.44km/h
92 1077 Phillip Donovan Phillip Donovan
1077 Male (Veteran)
02:25:24.2 02:25:24.2
14.44km/h
76
(17)
Male 76 Veteran 17 Pepps 14.44km/h
93 1069 Joseph Johannes Fourie Joseph Johannes Fourie
1069 Male (Sub Veteran)
02:25:54.8 02:25:54.8
14.39km/h
77
(12)
Male 77 Sub Veteran 12 14.39km/h
94 1164 Neil Hatton Neil Hatton
1164 Male (Masters)
02:26:09.5 02:26:09.5
14.37km/h
78
(13)
Male 78 Masters 13 14.37km/h
95 1152 Botha Roets Botha Roets
1152 Male (Veteran)
02:26:18.6 02:26:18.6
14.35km/h
79
(18)
Male 79 Veteran 18 14.35km/h
96 1097 Janke Joubert Janke Joubert
1097 Female (Youth)
02:26:41.0 02:26:41.0
14.32km/h
17
(5)
Female 17 Youth 5 Merensky 14.32km/h
97 1100 David Coetzee David Coetzee
1100 Male (Junior)
02:29:01.7 02:29:01.7
14.09km/h
80
(7)
Male 80 Junior 7 Hoërskool Florida 14.09km/h
98 1126 Karin Taljaard Karin Taljaard
1126 Female (Masters)
02:30:31.5 02:30:31.5
13.95km/h
18
(2)
Female 18 Masters 2 Phalaborwa cycling club 13.95km/h
99 1131 Johan Taljaard Johan Taljaard
1131 Male (Masters)
02:30:35.8 02:30:35.8
13.95km/h
81
(14)
Male 81 Masters 14 Phalaborwa cycling club 13.95km/h
100 1155 Danja Pretorius Danja Pretorius
1155 Female (Youth)
02:31:52.9 02:31:52.9
13.83km/h
19
(6)
Female 19 Youth 6 PHS 13.83km/h
101 1041 Jodi marie Jodi marie
1041 Female (Junior)
02:32:58.4 02:32:58.4
13.73km/h
20
(4)
Female 20 Junior 4 Merensky 13.73km/h
102 1117 Leon Nieuwoudt Leon Nieuwoudt
1117 Male (Veteran)
02:33:01.9 02:33:01.9
13.72km/h
82
(19)
Male 82 Veteran 19 13.72km/h
103 1043 ERIC VERMEULEN ERIC VERMEULEN
1043 Male (Masters)
02:33:26.6 02:33:26.6
13.69km/h
83
(15)
Male 83 Masters 15 Vitality 13.69km/h
104 1099 Pascal Poupon Pascal Poupon
1099 Male (Masters)
02:33:27.3 02:33:27.3
13.69km/h
84
(16)
Male 84 Masters 16 13.69km/h
105 1157 Nico van Onselen Nico van Onselen
1157 Male (Veteran)
02:33:28.0 02:33:28.0
13.68km/h
85
(20)
Male 85 Veteran 20 13.68km/h
106 1020 Denzel Haynes Denzel Haynes
1020 Male (Veteran)
02:33:43.8 02:33:43.8
13.66km/h
86
(21)
Male 86 Veteran 21 13.66km/h
107 1001 Natasja Ehlers Natasja Ehlers
1001 Female (Sub Veteran)
02:34:12.0 02:34:12.0
13.62km/h
21
(5)
Female 21 Sub Veteran 5 13.62km/h
108 1015 Jane Allison Jane Allison
1015 Female (Veteran)
02:34:23.1 02:34:23.1
13.60km/h
22
(3)
Female 22 Veteran 3 13.60km/h
109 1036 John Allison John Allison
1036 Male (Veteran)
02:34:42.0 02:34:42.0
13.57km/h
87
(22)
Male 87 Veteran 22 13.57km/h
110 1156 Wilma Willemse Wilma Willemse
1156 Female (Sub Veteran)
02:34:50.7 02:34:50.7
13.56km/h
23
(6)
Female 23 Sub Veteran 6 13.56km/h
111 1110 Martin van Niekerk Martin van Niekerk
1110 Male (Veteran)
02:34:59.5 02:34:59.5
13.55km/h
88
(23)
Male 88 Veteran 23 13.55km/h
112 1148 Karisma Landman Karisma Landman
1148 Female (Junior)
02:35:07.1 02:35:07.1
13.54km/h
24
(5)
Female 24 Junior 5 13.54km/h
113 1042 Anna van Schalkwyk Anna van Schalkwyk
1042 Female (Veteran)
02:36:18.4 02:36:18.4
13.44km/h
25
(4)
Female 25 Veteran 4 Tzaneen cycling club 13.44km/h
114 1102 Louis Basson Louis Basson
1102 Male (Masters)
02:36:30.4 02:36:30.4
13.42km/h
89
(17)
Male 89 Masters 17 13.42km/h
115 1065 Lizelle Cronje Lizelle Cronje
1065 Female (Veteran)
02:37:36.6 02:37:36.6
13.32km/h
26
(5)
Female 26 Veteran 5 Merensky 13.32km/h
116 1090 Brendon Stoltz Brendon Stoltz
1090 Male (Veteran)
02:39:08.1 02:39:08.1
13.20km/h
90
(24)
Male 90 Veteran 24 13.20km/h
117 1132 Tertius van Wyngaardt Tertius van Wyngaardt
1132 Male (Veteran)
02:41:57.3 02:41:57.3
12.97km/h
91
(25)
Male 91 Veteran 25 ART 12.97km/h
118 710 Kgabo ngoepe Kgabo ngoepe
710 Male (Elite)
02:52:51.3 02:52:51.3
12.15km/h
92
(5)
Male 92 Elite 5 12.15km/h
119 1068 Marietjie Smit Marietjie Smit
1068 Female (Sub Veteran)
02:54:09.4 02:54:09.4
12.06km/h
27
(7)
Female 27 Sub Veteran 7 Polokwane Pedallers Cycling Club 12.06km/h
120 1047 Lina Noel Lina Noel
1047 Female (Veteran)
02:57:33.5 02:57:33.5
11.83km/h
28
(6)
Female 28 Veteran 6 Ofcolaco Pedalers 11.83km/h
121 1086 Dermot Michael Tyler Dermot Michael Tyler
1086 Male (Masters)
02:57:46.9 02:57:46.9
11.81km/h
93
(18)
Male 93 Masters 18 11.81km/h
122 1063 Stephanie Baker Stephanie Baker
1063 Female (Veteran)
02:58:17.3 02:58:17.3
11.78km/h
29
(7)
Female 29 Veteran 7 Tzaneen 11.78km/h
123 1103 Suanne Malan Suanne Malan
1103 Female (Elite)
03:00:51.9 03:00:51.9
11.61km/h
30
(1)
Female 30 Elite 1 11.61km/h
124 1013 Hannes Grobbelaar Hannes Grobbelaar
1013 Male (Sub Veteran)
03:00:53.1 03:00:53.1
11.61km/h
94
(13)
Male 94 Sub Veteran 13 11.61km/h
125 4002 Jaques van Niekerk Jaques van Niekerk
4002 Male (Masters)
03:01:09.0 03:01:09.0
11.59km/h
95
(19)
Male 95 Masters 19 11.59km/h
126 1114 Taylor Stanely Taylor Stanely
1114 Female (Sub Junior)
03:01:33.5 03:01:33.5
11.57km/h
31
(3)
Female 31 Sub Junior 3 11.57km/h
127 1134 Rosa Viljoen Rosa Viljoen
1134 Female (Masters)
03:04:11.5 03:04:11.5
11.40km/h
32
(3)
Female 32 Masters 3 CYCLING SOUTH AFRICA 11.40km/h
128 1031 Menno Glas Menno Glas
1031 Male (Masters)
03:04:26.1 03:04:26.1
11.39km/h
96
(20)
Male 96 Masters 20 Waterberg Mtb 11.39km/h
129 1005 Wimpie Knoetze Wimpie Knoetze
1005 Male (Sub Veteran)
03:04:54.0 03:04:54.0
11.36km/h
97
(14)
Male 97 Sub Veteran 14 Tzaneen 11.36km/h
130 1033 Shane Newton Shane Newton
1033 Male (Veteran)
03:06:18.5 03:06:18.5
11.27km/h
98
(26)
Male 98 Veteran 26 11.27km/h
131 1145 Mogadi Mamaregane Mogadi Mamaregane
1145 Female (Sub Veteran)
03:07:01.9 03:07:01.9
11.23km/h
33
(8)
Female 33 Sub Veteran 8 11.23km/h
132 1018 Denise Van Niekerk Denise Van Niekerk
1018 Female (Veteran)
03:07:05.6 03:07:05.6
11.22km/h
34
(8)
Female 34 Veteran 8 11.22km/h
133 1113 Roelof Kruger Roelof Kruger
1113 Male (Veteran)
03:09:07.7 03:09:07.7
11.10km/h
99
(27)
Male 99 Veteran 27 11.10km/h
134 1027 Helena Naude Helena Naude
1027 Female (Veteran)
03:09:17.5 03:09:17.5
11.09km/h
35
(9)
Female 35 Veteran 9 11.09km/h
135 1115 Awie De Klerk Awie De Klerk
1115 Male (Veteran)
03:13:17.9 03:13:17.9
10.86km/h
100
(28)
Male 100 Veteran 28 10.86km/h
136 1014 Annelizè Nel Annelizè Nel
1014 Female (Veteran)
03:14:24.0 03:14:24.0
10.80km/h
36
(10)
Female 36 Veteran 10 10.80km/h
138 1181 Ion van der Westhuizen Ion van der Westhuizen
1181 Male (Veteran)
03:14:44.0 03:14:44.0
10.78km/h
102
(29)
Male 102 Veteran 29 10.78km/h
137 1009 Jacobus Auret Jacobus Auret
1009 Male (Masters)
03:14:44.0 03:14:44.0
10.78km/h
101
(21)
Male 101 Masters 21 10.78km/h
139 1180 Michelle De Klerk Michelle De Klerk
1180 Female (Sub Veteran)
03:15:10.9 03:15:10.9
10.76km/h
37
(9)
Female 37 Sub Veteran 9 10.76km/h
140 1039 Schalk Meintjes Schalk Meintjes
1039 Male (U23 Elite)
03:16:16.7 03:16:16.7
10.70km/h
103
(6)
Male 103 U23 Elite 6 10.70km/h
141 1151 Chantal Weiers Chantal Weiers
1151 Female (Sub Veteran)
03:16:40.4 03:16:40.4
10.68km/h
38
(10)
Female 38 Sub Veteran 10 10.68km/h
142 1072 Gerrie Du Preez Gerrie Du Preez
1072 Male (Masters)
03:28:30.6 03:28:30.6
10.07km/h
104
(22)
Male 104 Masters 22 10.07km/h
143 1007 Engela Grobler Engela Grobler
1007 Female (Veteran)
03:28:34.7 03:28:34.7
10.07km/h
39
(11)
Female 39 Veteran 11 TBC 10.07km/h
144 1106 Douglas Lee Douglas Lee
1106 Male (Veteran)
03:28:39.1 03:28:39.1
10.06km/h
105
(30)
Male 105 Veteran 30 10.06km/h
145 1121 Aren Pool Aren Pool
1121 Female (Masters)
03:28:44.3 03:28:44.3
10.06km/h
40
(4)
Female 40 Masters 4 10.06km/h
146 1143 Shaun Tope Shaun Tope
1143 Male (Sub Veteran)
03:28:46.8 03:28:46.8
10.06km/h
106
(15)
Male 106 Sub Veteran 15 10.06km/h
147 1059 Emmarentia Stoltz Emmarentia Stoltz
1059 Female (Veteran)
03:46:23.2 03:46:23.2
9.28km/h
41
(12)
Female 41 Veteran 12 9.28km/h
148 1130 Anita Stoltz Anita Stoltz
1130 Female (Sub Junior)
03:47:27.7 03:47:27.7
9.23km/h
42
(4)
Female 42 Sub Junior 4 9.23km/h
149 271 Thabang Kgoputso Thabang Kgoputso
271 Male (Elite)
03:47:51.9 03:47:51.9
9.22km/h
107
(6)
Male 107 Elite 6 9.22km/h
150 1067 Debra-Ann Tyler Debra-Ann Tyler
1067 Female (Veteran)
03:48:50.9 03:48:50.9
9.18km/h
43
(13)
Female 43 Veteran 13 9.18km/h
151 1050 Christelle Roets Christelle Roets
1050 Female (Veteran)
04:01:19.1 04:01:19.1
8.70km/h
44
(14)
Female 44 Veteran 14 8.70km/h
152 1030 Rikus Roets Rikus Roets
1030 Male (Veteran)
04:01:24.1 04:01:24.1
8.70km/h
108
(31)
Male 108 Veteran 31 8.70km/h
153 1144 Kobus Venter Kobus Venter
1144 Male (Sub Veteran)
04:14:36.0 04:14:36.0
8.25km/h
109
(16)
Male 109 Sub Veteran 16 8.25km/h
154 1032 Mike Liebenberg Mike Liebenberg
1032 Male (Veteran)
04:14:36.0 04:14:36.0
8.25km/h
110
(32)
Male 110 Veteran 32 8.25km/h
155 857 Musa Chaza Musa Chaza
857 Male (Sub Veteran)
04:29:54.4 04:29:54.4
7.78km/h
111
(17)
Male 111 Sub Veteran 17 7.78km/h