Mango Mania MTB Challenge 2020 - 35 km - Provisional Results

Important Information
  • BoutTime will automatically sent all results to Discovery Vitality on the Wednesday after the event. This will allow athletes to raise enquiries with BoutTime first in order to prevent dealing with Discovery directly(which is more cumbersome).
  • All time keeping disputes must be logged within 48 hours after the event to info@bouttime.co.za. This include on-route distance changes, starting in the wrong batch, number swops between friends/family etc

Thank you for participating in this event & well done on your result!!!

Please rate the event and feel free to add a few comments if you wish.


  Use the Ctrl+F keys on your keyboard to search for a first or last name

Pos Race No Name Name Time Time
Pace
Gender Gen Pos Gen Pos
(Cat Pos)
Category Cat Pos Club Pace
1 1158 Herman Fourie Herman Fourie
1158 Male (Junior)
01:08:53.5 01:08:53.5
30.49km/h
1
(1)
Male 1 Junior 1 Stanford lake colage 30.49km/h
2 1546 Gunther Katzke Gunther Katzke
1546 Male (Junior)
01:08:58.1 01:08:58.1
30.45km/h
2
(2)
Male 2 Junior 2 Tzaneen Cycling club 30.45km/h
3 879 Reinhart Viljoen Reinhart Viljoen
879 Male (Junior)
01:08:58.3 01:08:58.3
30.45km/h
3
(3)
Male 3 Junior 3 30.45km/h
4 1518 Armand Cronje Armand Cronje
1518 Male (U23 Elite)
01:14:11.8 01:14:11.8
28.31km/h
4
(1)
Male 4 U23 Elite 1 28.31km/h
5 1026 Tyrone Anders Tyrone Anders
1026 Male (Youth)
01:14:11.9 01:14:11.9
28.31km/h
5
(1)
Male 5 Youth 1 28.31km/h
6 1081 Reinhard Jansen van Vuuren Reinhard Jansen van Vuuren
1081 Male (Youth)
01:14:12.4 01:14:12.4
28.30km/h
6
(2)
Male 6 Youth 2 28.30km/h
7 1431 Andani Raphalalani Andani Raphalalani
1431 Male (Youth)
01:14:12.4 01:14:12.4
28.30km/h
7
(3)
Male 7 Youth 3 28.30km/h
8 1128 Trevor de Beer Trevor de Beer
1128 Male (Junior)
01:14:12.6 01:14:12.6
28.30km/h
8
(4)
Male 8 Junior 4 Hoërskool Louis Trichardt 28.30km/h
9 1582 Charlden Nel Charlden Nel
1582 Male (Youth)
01:14:14.7 01:14:14.7
28.29km/h
9
(4)
Male 9 Youth 4 PHS 28.29km/h
10 3 Bernice Van Wyk Bernice Van Wyk
3 Female (Junior)
01:14:16.6 01:14:16.6
28.28km/h
1
(1)
Female 1 Junior 1 28.28km/h
11 1164 Stephan Terblanche Stephan Terblanche
1164 Male (Junior)
01:16:30.3 01:16:30.3
27.45km/h
10
(5)
Male 10 Junior 5 Merensky High School 27.45km/h
12 2453 Logan Peter Logan Peter
2453 Male (U23 Elite)
01:16:31.8 01:16:31.8
27.45km/h
11
(2)
Male 11 U23 Elite 2 27.45km/h
13 1537 Wessel Furstenberg Wessel Furstenberg
1537 Male (Youth)
01:17:05.6 01:17:05.6
27.24km/h
12
(5)
Male 12 Youth 5 27.24km/h
14 4654 Gert Jacobus Peens Gert Jacobus Peens
4654 Male (Junior)
01:17:12.1 01:17:12.1
27.20km/h
13
(6)
Male 13 Junior 6 27.20km/h
15 1504 Dewald Kampman Dewald Kampman
1504 Male (Junior)
01:17:22.2 01:17:22.2
27.14km/h
14
(7)
Male 14 Junior 7 27.14km/h
16 1540 Björn Nel Björn Nel
1540 Male (Junior)
01:17:24.5 01:17:24.5
27.13km/h
15
(8)
Male 15 Junior 8 PHS 27.13km/h
17 1060 Jurgens Spaumer Jurgens Spaumer
1060 Male (Youth)
01:17:26.6 01:17:26.6
27.12km/h
16
(6)
Male 16 Youth 6 27.12km/h
18 1507 Christian Smit Christian Smit
1507 Male (Junior)
01:18:11.6 01:18:11.6
26.86km/h
17
(9)
Male 17 Junior 9 Nelspruit Cycling Club 26.86km/h
19 1456 Ethan Erasmus Ethan Erasmus
1456 Male (Junior)
01:19:13.0 01:19:13.0
26.51km/h
18
(10)
Male 18 Junior 10 26.51km/h
20 1410 Nare Makgakga Nare Makgakga
1410 Male (Sub Veteran)
01:19:26.1 01:19:26.1
26.44km/h
19
(1)
Male 19 Sub Veteran 1 26.44km/h
21 1475 Willie (JNR) Willemse Willie (JNR) Willemse
1475 Male (Youth)
01:19:34.6 01:19:34.6
26.39km/h
20
(7)
Male 20 Youth 7 26.39km/h
22 1453 Zineddine MENGOUCHI Zineddine MENGOUCHI
1453 Male (Sub Junior)
01:20:25.8 01:20:25.8
26.11km/h
21
(1)
Male 21 Sub Junior 1 26.11km/h
23 1523 Ruben van Tonder Ruben van Tonder
1523 Male (Youth)
01:20:35.8 01:20:35.8
26.06km/h
22
(8)
Male 22 Youth 8 26.06km/h
24 1442 Jacques Du Preez Jacques Du Preez
1442 Male (Youth)
01:20:46.1 01:20:46.1
26.00km/h
23
(9)
Male 23 Youth 9 26.00km/h
25 1434 Daan Terblanche Daan Terblanche
1434 Male (U23 Elite)
01:21:13.4 01:21:13.4
25.86km/h
24
(3)
Male 24 U23 Elite 3 25.86km/h
26 1444 Christelle Coetzer Christelle Coetzer
1444 Female (U23 Elite)
01:21:16.4 01:21:16.4
25.84km/h
2
(1)
Female 2 U23 Elite 1 Soutpansberg 25.84km/h
27 1024 shaun de beer shaun de beer
1024 Male (Junior)
01:23:21.5 01:23:21.5
25.19km/h
25
(11)
Male 25 Junior 11 Hoërskool Louis Trichardt 25.19km/h
28 1068 John-Robert Honiball John-Robert Honiball
1068 Male (Junior)
01:23:57.0 01:23:57.0
25.01km/h
26
(12)
Male 26 Junior 12 25.01km/h
29 887 Jarryd Gosling Jarryd Gosling
887 Male (Junior)
01:24:04.9 01:24:04.9
24.98km/h
27
(13)
Male 27 Junior 13 Stanford Lake College 24.98km/h
30 1560 Charl Nel Charl Nel
1560 Male (Veteran)
01:24:06.4 01:24:06.4
24.97km/h
28
(1)
Male 28 Veteran 1 TBC 24.97km/h
31 1590 TARIK MENGOUCHI TARIK MENGOUCHI
1590 Male (Veteran)
01:24:08.8 01:24:08.8
24.96km/h
29
(2)
Male 29 Veteran 2 24.96km/h
32 587 Dinho Mashele Dinho Mashele
587 Male (Junior)
01:24:09.3 01:24:09.3
24.96km/h
30
(14)
Male 30 Junior 14 24.96km/h
33 1588 SALMO JOSHUA HELBERG SALMO JOSHUA HELBERG
1588 Male (Youth)
01:24:12.8 01:24:12.8
24.94km/h
31
(10)
Male 31 Youth 10 24.94km/h
34 1046 Coenie Fourie Coenie Fourie
1046 Male (Masters)
01:24:15.6 01:24:15.6
24.93km/h
32
(1)
Male 32 Masters 1 24.93km/h
35 1503 Pierre Wilhelm Cronje Pierre Wilhelm Cronje
1503 Male (Veteran)
01:24:29.2 01:24:29.2
24.86km/h
33
(3)
Male 33 Veteran 3 24.86km/h
36 1580 Anton Van Wetten Anton Van Wetten
1580 Male (Masters)
01:24:33.8 01:24:33.8
24.84km/h
34
(2)
Male 34 Masters 2 24.84km/h
37 1527 HARDUS LOUW HARDUS LOUW
1527 Male (Sub Junior)
01:24:35.6 01:24:35.6
24.83km/h
35
(2)
Male 35 Sub Junior 2 24.83km/h
38 1449 Donnevan Beukes Donnevan Beukes
1449 Male (Veteran)
01:24:42.7 01:24:42.7
24.79km/h
36
(4)
Male 36 Veteran 4 24.79km/h
39 1548 Waldo Strijdom Waldo Strijdom
1548 Male (Sub Junior)
01:25:24.0 01:25:24.0
24.59km/h
37
(3)
Male 37 Sub Junior 3 24.59km/h
40 1407 Samuel McIntosh Samuel McIntosh
1407 Male (Sub Junior)
01:25:48.0 01:25:48.0
24.48km/h
38
(4)
Male 38 Sub Junior 4 24.48km/h
41 1593 Justyn Trueman Justyn Trueman
1593 Male (U23 Elite)
01:26:00.1 01:26:00.1
24.42km/h
39
(4)
Male 39 U23 Elite 4 24.42km/h
42 1184 Karla Durant Karla Durant
1184 Female (Youth)
01:26:13.9 01:26:13.9
24.36km/h
3
(1)
Female 3 Youth 1 24.36km/h
43 1569 Brian de Paiva Brian de Paiva
1569 Male (Sub Veteran)
01:26:14.6 01:26:14.6
24.35km/h
40
(2)
Male 40 Sub Veteran 2 24.35km/h
44 1435 Christoff Erasmus Christoff Erasmus
1435 Male (Youth)
01:26:20.2 01:26:20.2
24.32km/h
41
(11)
Male 41 Youth 11 24.32km/h
45 1191 Michael Dreyer Michael Dreyer
1191 Male (Elite)
01:26:39.1 01:26:39.1
24.24km/h
42
(1)
Male 42 Elite 1 24.24km/h
46 1414 Anke Rood Anke Rood
1414 Female (Sub Junior)
01:26:50.3 01:26:50.3
24.18km/h
4
(1)
Female 4 Sub Junior 1 Tzaneen 24.18km/h
47 1600 Shani Rudder Shani Rudder
1600 Female (Elite)
01:26:54.9 01:26:54.9
24.17km/h
5
(1)
Female 5 Elite 1 24.17km/h
48 1492 Amilia Goosen Amilia Goosen
1492 Female (Junior)
01:27:04.8 01:27:04.8
24.12km/h
6
(2)
Female 6 Junior 2 24.12km/h
49 1579 Stanley Thompson Stanley Thompson
1579 Male (Masters)
01:27:13.3 01:27:13.3
24.08km/h
43
(3)
Male 43 Masters 3 Soutpansberg Cycling 24.08km/h
50 1172 Terence Odendaal Terence Odendaal
1172 Male (Sub Veteran)
01:27:33.7 01:27:33.7
23.99km/h
44
(3)
Male 44 Sub Veteran 3 23.99km/h
51 1568 Therésa de Bruin Therésa de Bruin
1568 Female (Sub Veteran)
01:27:37.6 01:27:37.6
23.97km/h
7
(1)
Female 7 Sub Veteran 1 23.97km/h
52 2541 Ruben Venter Ruben Venter
2541 Male (Sub Junior)
01:28:00.3 01:28:00.3
23.86km/h
45
(5)
Male 45 Sub Junior 5 Ruben Venter 23.86km/h
53 1576 Cary Owtram Cary Owtram
1576 Male (Youth)
01:28:09.9 01:28:09.9
23.82km/h
46
(12)
Male 46 Youth 12 23.82km/h
54 1599 Gavin Anderson Gavin Anderson
1599 Male (Veteran)
01:28:22.4 01:28:22.4
23.76km/h
47
(5)
Male 47 Veteran 5 23.76km/h
55 1404 Jean Meintjies Jean Meintjies
1404 Male (Sub Veteran)
01:28:23.6 01:28:23.6
23.76km/h
48
(4)
Male 48 Sub Veteran 4 23.76km/h
56 1573 Hendrik van Schalkwyk Hendrik van Schalkwyk
1573 Male (Masters)
01:28:27.6 01:28:27.6
23.74km/h
49
(4)
Male 49 Masters 4 23.74km/h
57 1422 Jana de la Port Jana de la Port
1422 Female (Sub Veteran)
01:28:30.7 01:28:30.7
23.73km/h
8
(2)
Female 8 Sub Veteran 2 23.73km/h
58 1464 Stefan Dreyer Stefan Dreyer
1464 Male (Sub Veteran)
01:28:39.8 01:28:39.8
23.69km/h
50
(5)
Male 50 Sub Veteran 5 23.69km/h
59 1596 Deon Pohl Deon Pohl
1596 Male (Grand Masters)
01:28:48.2 01:28:48.2
23.65km/h
51
(1)
Male 51 Grand Masters 1 23.65km/h
60 4666 Anthony Baker Anthony Baker
4666 Male (Masters)
01:28:51.7 01:28:51.7
23.64km/h
52
(5)
Male 52 Masters 5 Tzaneen Cycling Club 23.64km/h
61 1069 GORDON NOEL GORDON NOEL
1069 Male (Sub Junior)
01:29:04.3 01:29:04.3
23.58km/h
53
(6)
Male 53 Sub Junior 6 23.58km/h
62 1513 Jandre van Jaarsveldt Jandre van Jaarsveldt
1513 Male (Elite)
01:29:06.7 01:29:06.7
23.57km/h
54
(2)
Male 54 Elite 2 23.57km/h
63 1412 Heidi Katzke Heidi Katzke
1412 Female (Youth)
01:29:10.1 01:29:10.1
23.55km/h
9
(2)
Female 9 Youth 2 Tzaneen Cycling club 23.55km/h
64 1403 Botha Roets Botha Roets
1403 Male (Veteran)
01:29:22.1 01:29:22.1
23.50km/h
55
(6)
Male 55 Veteran 6 23.50km/h
65 1066 Shawn Paulse Shawn Paulse
1066 Male (Veteran)
01:29:22.3 01:29:22.3
23.50km/h
56
(7)
Male 56 Veteran 7 23.50km/h
66 1471 Herman Bodenstein Herman Bodenstein
1471 Male (Veteran)
01:30:42.5 01:30:42.5
23.15km/h
57
(8)
Male 57 Veteran 8 Tzaneen 23.15km/h
67 1179 Christopher Anders Christopher Anders
1179 Male (Masters)
01:30:59.4 01:30:59.4
23.08km/h
58
(6)
Male 58 Masters 6 23.08km/h
68 1480 Jonathan Benjamin McCabe Jonathan Benjamin McCabe
1480 Male (Youth)
01:31:03.6 01:31:03.6
23.06km/h
59
(13)
Male 59 Youth 13 23.06km/h
69 1557 Marnus van Helsdingen Marnus van Helsdingen
1557 Male (Junior)
01:31:06.8 01:31:06.8
23.05km/h
60
(15)
Male 60 Junior 15 Merensky High School 23.05km/h
70 1515 Jaco Luus Jaco Luus
1515 Male (Elite)
01:31:08.1 01:31:08.1
23.04km/h
61
(3)
Male 61 Elite 3 23.04km/h
71 1147 Raymond Rudder Raymond Rudder
1147 Male (Masters)
01:31:43.2 01:31:43.2
22.90km/h
62
(7)
Male 62 Masters 7 Tzaneen 22.90km/h
72 1587 Pieter Christian Smit Pieter Christian Smit
1587 Male (Masters)
01:31:56.3 01:31:56.3
22.84km/h
63
(8)
Male 63 Masters 8 Nelspruit Cycling Club 22.84km/h
73 1488 Wimpie Knoetze Wimpie Knoetze
1488 Male (Sub Veteran)
01:32:04.4 01:32:04.4
22.81km/h
64
(6)
Male 64 Sub Veteran 6 Tzaneen 22.81km/h
74 1109 Jacobus Remerus (Jaco) Verster Jacobus Remerus (Jaco) Verster
1109 Male (Sub Veteran)
01:32:11.7 01:32:11.7
22.78km/h
65
(7)
Male 65 Sub Veteran 7 Tzaneen Cycling club 22.78km/h
75 1166 John Hendrik Gerrit Muller John Hendrik Gerrit Muller
1166 Male (U23 Elite)
01:32:11.8 01:32:11.8
22.78km/h
66
(5)
Male 66 U23 Elite 5 22.78km/h
76 1465 Burger du Plessis Burger du Plessis
1465 Male (Veteran)
01:32:13.9 01:32:13.9
22.77km/h
67
(9)
Male 67 Veteran 9 22.77km/h
77 1429 Sonja Scheepers Sonja Scheepers
1429 Female (Veteran)
01:32:15.0 01:32:15.0
22.76km/h
10
(1)
Female 10 Veteran 1 22.76km/h
78 1182 JC Van Rensburg JC Van Rensburg
1182 Male (Veteran)
01:32:27.8 01:32:27.8
22.71km/h
68
(10)
Male 68 Veteran 10 22.71km/h
79 1477 Waldo Potgieter Waldo Potgieter
1477 Male (Youth)
01:32:36.2 01:32:36.2
22.68km/h
69
(14)
Male 69 Youth 14 22.68km/h
80 1433 Barend du Plessis Barend du Plessis
1433 Male (Youth)
01:32:47.0 01:32:47.0
22.63km/h
70
(15)
Male 70 Youth 15 22.63km/h
81 1462 Len Weterman Len Weterman
1462 Male (Masters)
01:32:55.3 01:32:55.3
22.60km/h
71
(9)
Male 71 Masters 9 22.60km/h
82 1460 Johan Taljaard Johan Taljaard
1460 Male (Masters)
01:33:04.1 01:33:04.1
22.56km/h
72
(10)
Male 72 Masters 10 Phalaborwa cycling club 22.56km/h
83 1160 Xandrich Schoerie Xandrich Schoerie
1160 Male (Sub Junior)
01:33:07.3 01:33:07.3
22.55km/h
73
(7)
Male 73 Sub Junior 7 22.55km/h
84 1181 Benjamin Verster Benjamin Verster
1181 Male (Youth)
01:33:15.7 01:33:15.7
22.52km/h
74
(16)
Male 74 Youth 16 Tzaneen Cycling club 22.52km/h
85 1401 Jen Davis Jen Davis
1401 Female (Masters)
01:33:16.9 01:33:16.9
22.52km/h
11
(1)
Female 11 Masters 1 22.52km/h
86 1013 Rodney Cooper Rodney Cooper
1013 Male (Grand Masters)
01:33:21.3 01:33:21.3
22.50km/h
75
(2)
Male 75 Grand Masters 2 22.50km/h
88 1570 Gert Bezuidenhout Gert Bezuidenhout
1570 Male (Grand Masters)
01:33:22.8 01:33:22.8
22.49km/h
77
(3)
Male 77 Grand Masters 3 22.49km/h
87 1028 Storm Joseph Storm Joseph
1028 Male (Elite)
01:33:22.8 01:33:22.8
22.49km/h
76
(4)
Male 76 Elite 4 22.49km/h
89 1525 Susan Carine van der Merwe Susan Carine van der Merwe
1525 Female (Sub Veteran)
01:33:26.0 01:33:26.0
22.48km/h
12
(3)
Female 12 Sub Veteran 3 Tzaneen 22.48km/h
90 1510 Tristan Hudson Tristan Hudson
1510 Male (Sub Junior)
01:33:33.3 01:33:33.3
22.45km/h
78
(8)
Male 78 Sub Junior 8 Krugerpark LS 22.45km/h
91 1176 Le Roux Loubser Le Roux Loubser
1176 Male (Masters)
01:33:39.4 01:33:39.4
22.42km/h
79
(11)
Male 79 Masters 11 22.42km/h
92 1161 Danica Altenroxel Danica Altenroxel
1161 Female (Junior)
01:33:48.0 01:33:48.0
22.39km/h
13
(3)
Female 13 Junior 3 22.39km/h
93 4626 André Van Deventer André Van Deventer
4626 Male (Youth)
01:33:57.6 01:33:57.6
22.35km/h
80
(17)
Male 80 Youth 17 Hoërskool Merensky 22.35km/h
94 1461 Karin Taljaard Karin Taljaard
1461 Female (Masters)
01:34:08.2 01:34:08.2
22.31km/h
14
(2)
Female 14 Masters 2 Phalaborwa cycling club 22.31km/h
95 1555 Elisma Luus Elisma Luus
1555 Female (Elite)
01:34:26.7 01:34:26.7
22.24km/h
15
(2)
Female 15 Elite 2 22.24km/h
96 1196 Johan Wessels Johan Wessels
1196 Male (Sub Veteran)
01:34:27.6 01:34:27.6
22.23km/h
81
(8)
Male 81 Sub Veteran 8 22.23km/h
97 1516 Marietjie Smit Marietjie Smit
1516 Female (Sub Veteran)
01:34:28.0 01:34:28.0
22.23km/h
16
(4)
Female 16 Sub Veteran 4 22.23km/h
98 1511 Steph Baker Steph Baker
1511 Female (Veteran)
01:34:30.5 01:34:30.5
22.22km/h
17
(2)
Female 17 Veteran 2 Tzaneen Cycling Club 22.22km/h
99 1497 Amanda Kruger Amanda Kruger
1497 Female (Masters)
01:34:31.5 01:34:31.5
22.22km/h
18
(3)
Female 18 Masters 3 CSA 22.22km/h
100 1122 Shawn de Beer Shawn de Beer
1122 Male (Sub Veteran)
01:34:35.0 01:34:35.0
22.20km/h
82
(9)
Male 82 Sub Veteran 9 Private 22.20km/h
101 1116 Rassie Bosch Rassie Bosch
1116 Male (Youth)
01:34:40.6 01:34:40.6
22.18km/h
83
(18)
Male 83 Youth 18 22.18km/h
102 1519 Dirk Booyse Dirk Booyse
1519 Male (Sub Veteran)
01:34:42.7 01:34:42.7
22.18km/h
84
(10)
Male 84 Sub Veteran 10 22.18km/h
103 1554 Tashane Ehlers Tashane Ehlers
1554 Female (Sub Junior)
01:34:47.4 01:34:47.4
22.16km/h
19
(2)
Female 19 Sub Junior 2 22.16km/h
104 1551 Denzil Haynes Denzil Haynes
1551 Male (Veteran)
01:35:29.1 01:35:29.1
21.99km/h
85
(11)
Male 85 Veteran 11 21.99km/h
105 1520 Stephanus johannes Van Heerden Stephanus johannes Van Heerden
1520 Male (Youth)
01:35:29.4 01:35:29.4
21.99km/h
86
(19)
Male 86 Youth 19 21.99km/h
106 1148 Dolf Blignaut Dolf Blignaut
1148 Male (Masters)
01:35:32.1 01:35:32.1
21.98km/h
87
(12)
Male 87 Masters 12 21.98km/h
107 1597 Lizelle Cronje Lizelle Cronje
1597 Female (Veteran)
01:35:34.7 01:35:34.7
21.97km/h
20
(3)
Female 20 Veteran 3 21.97km/h
108 1531 Corne Ackerman Corne Ackerman
1531 Female (Masters)
01:36:04.7 01:36:04.7
21.86km/h
21
(4)
Female 21 Masters 4 Nelspruit Cycling Club 21.86km/h
109 1496 Cobus Scheepers Cobus Scheepers
1496 Male (Veteran)
01:36:08.4 01:36:08.4
21.84km/h
88
(12)
Male 88 Veteran 12 21.84km/h
110 1502 Success Maluleke Success Maluleke
1502 Male (Sub Junior)
01:36:09.6 01:36:09.6
21.84km/h
89
(9)
Male 89 Sub Junior 9 21.84km/h
111 1227 Christa Volsteedt Christa Volsteedt
1227 Female (Veteran)
01:36:12.6 01:36:12.6
21.83km/h
22
(4)
Female 22 Veteran 4 Hoedspruit Cycling Club 21.83km/h
112 1585 JANA VAN DER WESTHUIZEN JANA VAN DER WESTHUIZEN
1585 Female (Veteran)
01:36:13.7 01:36:13.7
21.83km/h
23
(5)
Female 23 Veteran 5 Hoedspruit Club 21.83km/h
113 1447 Nelius Human Nelius Human
1447 Male (Elite)
01:36:39.4 01:36:39.4
21.73km/h
90
(5)
Male 90 Elite 5 21.73km/h
114 1055 Werner Erhard Van Den Ende Werner Erhard Van Den Ende
1055 Male (Sub Veteran)
01:36:44.9 01:36:44.9
21.71km/h
91
(11)
Male 91 Sub Veteran 11 21.71km/h
115 1420 Mark Curley Mark Curley
1420 Male (Masters)
01:37:01.3 01:37:01.3
21.65km/h
92
(13)
Male 92 Masters 13 21.65km/h
116 1469 Christi Van Wyk Christi Van Wyk
1469 Female (Sub Junior)
01:37:47.0 01:37:47.0
21.48km/h
24
(3)
Female 24 Sub Junior 3 21.48km/h
117 1094 Nico Heyns Nico Heyns
1094 Male (Sub Veteran)
01:38:10.4 01:38:10.4
21.39km/h
93
(12)
Male 93 Sub Veteran 12 21.39km/h
118 1438 Greer Leo-Smith Greer Leo-Smith
1438 Female (Grand Masters)
01:38:28.0 01:38:28.0
21.33km/h
25
(1)
Female 25 Grand Masters 1 Hoedspuit cycling club 21.33km/h
119 1173 Arno Van der Merwe Arno Van der Merwe
1173 Male (Youth)
01:38:47.6 01:38:47.6
21.26km/h
94
(20)
Male 94 Youth 20 21.26km/h
120 1035 Louis Fourie Louis Fourie
1035 Male (Elite)
01:39:02.1 01:39:02.1
21.20km/h
95
(6)
Male 95 Elite 6 Tzaneen Cycle Club 21.20km/h
121 1155 Jodi Spaumer Jodi Spaumer
1155 Female (Junior)
01:39:10.6 01:39:10.6
21.18km/h
26
(4)
Female 26 Junior 4 21.18km/h
122 1143 Frank van Reenen Frank van Reenen
1143 Male (Grand Masters)
01:39:21.5 01:39:21.5
21.14km/h
96
(4)
Male 96 Grand Masters 4 21.14km/h
123 4505 Kathlin roach Kathlin roach
4505 Female (Masters)
01:39:24.4 01:39:24.4
21.13km/h
27
(5)
Female 27 Masters 5 21.13km/h
124 1292 Johan Volsteedt Johan Volsteedt
1292 Male (Sub Veteran)
01:39:42.7 01:39:42.7
21.06km/h
97
(13)
Male 97 Sub Veteran 13 21.06km/h
125 1501 Neil Hatton Neil Hatton
1501 Male (Masters)
01:39:55.9 01:39:55.9
21.02km/h
98
(14)
Male 98 Masters 14 21.02km/h
126 1533 Mikaela Broekman Mikaela Broekman
1533 Female (Youth)
01:40:04.1 01:40:04.1
20.99km/h
28
(3)
Female 28 Youth 3 20.99km/h
127 1535 J J Broekman J J Broekman
1535 Male (Veteran)
01:40:06.6 01:40:06.6
20.98km/h
99
(13)
Male 99 Veteran 13 20.98km/h
128 1437 Natasja Ehlers Natasja Ehlers
1437 Female (Sub Veteran)
01:40:12.4 01:40:12.4
20.96km/h
29
(5)
Female 29 Sub Veteran 5 20.96km/h
129 1517 Michiel de Kock Michiel de Kock
1517 Male (Sub Veteran)
01:40:28.0 01:40:28.0
20.90km/h
100
(14)
Male 100 Sub Veteran 14 Tzaneen 20.90km/h
130 1163 Donovan de Wet Donovan de Wet
1163 Male (Sub Veteran)
01:40:31.3 01:40:31.3
20.89km/h
101
(15)
Male 101 Sub Veteran 15 20.89km/h
131 1450 Hennie Spies Hennie Spies
1450 Male (Masters)
01:40:32.4 01:40:32.4
20.89km/h
102
(15)
Male 102 Masters 15 private 20.89km/h
132 1500 Lungile Sithole-Wiltshire Lungile Sithole-Wiltshire
1500 Male (Youth)
01:40:58.5 01:40:58.5
20.80km/h
103
(21)
Male 103 Youth 21 20.80km/h
133 1473 Willie Willemse Willie Willemse
1473 Male (Veteran)
01:41:01.5 01:41:01.5
20.79km/h
104
(14)
Male 104 Veteran 14 20.79km/h
134 1415 Wilma Willemse Wilma Willemse
1415 Female (Veteran)
01:41:02.7 01:41:02.7
20.79km/h
30
(6)
Female 30 Veteran 6 20.79km/h
135 1566 Derek Sounes Derek Sounes
1566 Male (Veteran)
01:41:16.4 01:41:16.4
20.74km/h
105
(15)
Male 105 Veteran 15 tzaneen 20.74km/h
136 4663 GERHARD BORNMAN GERHARD BORNMAN
4663 Male (Elite)
01:41:21.1 01:41:21.1
20.72km/h
106
(7)
Male 106 Elite 7 20.72km/h
137 1133 reuben moropa reuben moropa
1133 Male (Sub Veteran)
01:41:25.9 01:41:25.9
20.71km/h
107
(16)
Male 107 Sub Veteran 16 20.71km/h
138 1200 chantene van wyngaardt chantene van wyngaardt
1200 Female (Sub Junior)
01:41:40.1 01:41:40.1
20.66km/h
31
(4)
Female 31 Sub Junior 4 20.66km/h
139 1553 Louis Roeloffze Louis Roeloffze
1553 Male (Masters)
01:41:40.6 01:41:40.6
20.66km/h
108
(16)
Male 108 Masters 16 20.66km/h
140 1524 Eleen Furstenberg Eleen Furstenberg
1524 Female (Sub Junior)
01:41:43.0 01:41:43.0
20.65km/h
32
(5)
Female 32 Sub Junior 5 20.65km/h
141 1567 Michelle Steyn Michelle Steyn
1567 Female (Youth)
01:41:48.5 01:41:48.5
20.63km/h
33
(4)
Female 33 Youth 4 20.63km/h
142 1598 Paul-Johannes Venter Paul-Johannes Venter
1598 Male (Youth)
01:41:55.2 01:41:55.2
20.61km/h
109
(22)
Male 109 Youth 22 Hoërskool Pietersburg 20.61km/h
143 1165 Taylor Stanley Taylor Stanley
1165 Female (Youth)
01:41:57.6 01:41:57.6
20.60km/h
34
(5)
Female 34 Youth 5 20.60km/h
144 1586 Andra Thompson Andra Thompson
1586 Female (Masters)
01:42:01.3 01:42:01.3
20.58km/h
35
(6)
Female 35 Masters 6 Soutpansberg Cycling 20.58km/h
145 1423 Quintin Coetzee Quintin Coetzee
1423 Male (Sub Veteran)
01:42:04.8 01:42:04.8
20.57km/h
110
(17)
Male 110 Sub Veteran 17 20.57km/h
146 1409 Johann Coetzee Johann Coetzee
1409 Male (Grand Masters)
01:42:10.0 01:42:10.0
20.55km/h
111
(5)
Male 111 Grand Masters 5 Megchem 20.55km/h
147 1595 Jaco Van der walt Jaco Van der walt
1595 Male (Sub Veteran)
01:42:13.1 01:42:13.1
20.54km/h
112
(18)
Male 112 Sub Veteran 18 20.54km/h
148 1563 Chris Venter Chris Venter
1563 Male (Grand Masters)
01:42:21.2 01:42:21.2
20.52km/h
113
(6)
Male 113 Grand Masters 6 20.52km/h
149 1096 Ettienne Van Wyngaardt Ettienne Van Wyngaardt
1096 Male (Veteran)
01:42:30.5 01:42:30.5
20.49km/h
114
(16)
Male 114 Veteran 16 20.49km/h
150 1426 Graham Chrystal Graham Chrystal
1426 Male (Elite)
01:42:30.7 01:42:30.7
20.49km/h
115
(8)
Male 115 Elite 8 20.49km/h
151 1099 Elri Jansen van Vuuren Elri Jansen van Vuuren
1099 Female (Sub Junior)
01:42:34.5 01:42:34.5
20.47km/h
36
(6)
Female 36 Sub Junior 6 20.47km/h
152 1530 Nico Van Onselen Nico Van Onselen
1530 Male (Veteran)
01:42:36.7 01:42:36.7
20.47km/h
116
(17)
Male 116 Veteran 17 20.47km/h
153 1512 Tanishq Sharma Tanishq Sharma
1512 Male (Youth)
01:43:18.7 01:43:18.7
20.33km/h
117
(23)
Male 117 Youth 23 20.33km/h
154 1592 Erlo de Waal Erlo de Waal
1592 Male (Veteran)
01:43:22.3 01:43:22.3
20.32km/h
118
(18)
Male 118 Veteran 18 20.32km/h
155 1562 Rosa Viljoen Rosa Viljoen
1562 Female (Masters)
01:43:26.3 01:43:26.3
20.30km/h
37
(7)
Female 37 Masters 7 20.30km/h
156 1010 Chantal Weyers Chantal Weyers
1010 Female (Sub Veteran)
01:43:38.9 01:43:38.9
20.26km/h
38
(6)
Female 38 Sub Veteran 6 None 20.26km/h
157 1406 jane Frampton jane Frampton
1406 Female (Masters)
01:43:59.4 01:43:59.4
20.20km/h
39
(8)
Female 39 Masters 8 20.20km/h
158 1452 Susanna Elizabeth De Jager Susanna Elizabeth De Jager
1452 Female (Veteran)
01:44:00.1 01:44:00.1
20.19km/h
40
(7)
Female 40 Veteran 7 20.19km/h
159 1169 Anton Bam Anton Bam
1169 Male (Elite)
01:44:12.7 01:44:12.7
20.15km/h
119
(9)
Male 119 Elite 9 20.15km/h
160 Martie Rudder Martie Rudder
 Female (Veteran)
01:44:14.9 01:44:14.9
20.15km/h
41
(8)
Female 41 Veteran 8 Tzaneen 20.15km/h
161 1425 Helga Meintjes Helga Meintjes
1425 Female (Sub Veteran)
01:44:21.0 01:44:21.0
20.12km/h
42
(7)
Female 42 Sub Veteran 7 20.12km/h
162 1428 Francois Van Aswegen Francois Van Aswegen
1428 Male (Elite)
01:44:22.4 01:44:22.4
20.12km/h
120
(10)
Male 120 Elite 10 20.12km/h
163 1478 Anna Van Schalkwyk Anna Van Schalkwyk
1478 Female (Veteran)
01:44:55.0 01:44:55.0
20.02km/h
43
(9)
Female 43 Veteran 9 20.02km/h
164 1583 Alta Gosling Alta Gosling
1583 Female (Veteran)
01:45:10.5 01:45:10.5
19.97km/h
44
(10)
Female 44 Veteran 10 Loskop Vallei Cycling Club 19.97km/h
165 1574 Linda Fourie Linda Fourie
1574 Female (Veteran)
01:45:11.6 01:45:11.6
19.97km/h
45
(11)
Female 45 Veteran 11 19.97km/h
166 1020 Pieter Fourie Pieter Fourie
1020 Male (Veteran)
01:45:13.8 01:45:13.8
19.96km/h
121
(19)
Male 121 Veteran 19 19.96km/h
167 1489 Pottie Potgieter Pottie Potgieter
1489 Male (Grand Masters)
01:45:24.8 01:45:24.8
19.92km/h
122
(7)
Male 122 Grand Masters 7 19.92km/h
168 1493 Barney Van Breda Barney Van Breda
1493 Male (Veteran)
01:45:27.5 01:45:27.5
19.91km/h
123
(20)
Male 123 Veteran 20 19.91km/h
170 1556 Daniel Walkinshaw Daniel Walkinshaw
1556 Male (Sub Junior)
01:45:31.9 01:45:31.9
19.90km/h
124
(10)
Male 124 Sub Junior 10 19.90km/h
169 4683 Adele Geldenhuys Adele Geldenhuys
4683 Female (Elite)
01:45:31.9 01:45:31.9
19.90km/h
46
(3)
Female 46 Elite 3 19.90km/h
171 1047 Carin Wilkens Carin Wilkens
1047 Female (Veteran)
01:45:32.2 01:45:32.2
19.90km/h
47
(12)
Female 47 Veteran 12 19.90km/h
172 4651 Roelien Horn Roelien Horn
4651 Female (Veteran)
01:45:32.4 01:45:32.4
19.90km/h
48
(13)
Female 48 Veteran 13 19.90km/h
173 1451 Craig Ferguson Craig Ferguson
1451 Male (Masters)
01:45:48.5 01:45:48.5
19.85km/h
125
(17)
Male 125 Masters 17 19.85km/h
174 1528 Mari-Louise Van Onselen Mari-Louise Van Onselen
1528 Female (Veteran)
01:46:12.4 01:46:12.4
19.77km/h
49
(14)
Female 49 Veteran 14 19.77km/h
175 1542 Lizl Van Der Merwe Lizl Van Der Merwe
1542 Female (Masters)
01:46:12.4 01:46:12.4
19.77km/h
50
(9)
Female 50 Masters 9 international cycling union 19.77km/h
176 1085 George Gorb George Gorb
1085 Male (Sub Veteran)
01:46:21.4 01:46:21.4
19.75km/h
126
(19)
Male 126 Sub Veteran 19 19.75km/h
177 1508 Geane Anderson Geane Anderson
1508 Female (Sub Junior)
01:46:25.7 01:46:25.7
19.73km/h
51
(7)
Female 51 Sub Junior 7 19.73km/h
178 1529 Anita Stoltz Anita Stoltz
1529 Female (Sub Junior)
01:46:26.6 01:46:26.6
19.73km/h
52
(8)
Female 52 Sub Junior 8 19.73km/h
179 4686 Leola Visagie Leola Visagie
4686 Female (Junior)
01:46:27.3 01:46:27.3
19.73km/h
53
(5)
Female 53 Junior 5 Tzaneen Cycle club 19.73km/h
180 1188 Candice Pierce Candice Pierce
1188 Female (Sub Veteran)
01:46:32.4 01:46:32.4
19.71km/h
54
(8)
Female 54 Sub Veteran 8 19.71km/h
181 809 Tertius van Wyngaardt Tertius van Wyngaardt
809 Male (Veteran)
01:46:56.5 01:46:56.5
19.64km/h
127
(21)
Male 127 Veteran 21 19.64km/h
182 1446 Henru Snyman Henru Snyman
1446 Male (Sub Junior)
01:47:08.4 01:47:08.4
19.60km/h
128
(11)
Male 128 Sub Junior 11 19.60km/h
183 1265 Jayden Visser Jayden Visser
1265 Male (Sub Junior)
01:47:09.8 01:47:09.8
19.60km/h
129
(12)
Male 129 Sub Junior 12 Hoedspruit Cycling 19.60km/h
184 1522 Frikkie Vermaak Frikkie Vermaak
1522 Male (Sub Veteran)
01:47:17.4 01:47:17.4
19.57km/h
130
(20)
Male 130 Sub Veteran 20 19.57km/h
185 1564 Koos Bruwer Koos Bruwer
1564 Male (Masters)
01:47:25.3 01:47:25.3
19.55km/h
131
(18)
Male 131 Masters 18 Private 19.55km/h
186 1498 Mike Dodds Mike Dodds
1498 Male (Grand Masters)
01:47:41.6 01:47:41.6
19.50km/h
132
(8)
Male 132 Grand Masters 8 19.50km/h
187 1413 Marai Sophia Strydom-Van Wetten Marai Sophia Strydom-Van Wetten
1413 Female (Veteran)
01:47:46.5 01:47:46.5
19.49km/h
55
(15)
Female 55 Veteran 15 19.49km/h
188 1468 Gert Cloete Gert Cloete
1468 Male (Sub Junior)
01:48:24.4 01:48:24.4
19.37km/h
133
(13)
Male 133 Sub Junior 13 19.37km/h
189 1514 Christo Botes Christo Botes
1514 Male (Grand Masters)
01:48:27.0 01:48:27.0
19.36km/h
134
(9)
Male 134 Grand Masters 9 19.36km/h
190 1487 Mitchell Cordier Mitchell Cordier
1487 Male (Veteran)
01:49:07.3 01:49:07.3
19.25km/h
135
(22)
Male 135 Veteran 22 19.25km/h
191 1198 Riaan Fourie Riaan Fourie
1198 Male (Sub Veteran)
01:49:20.5 01:49:20.5
19.21km/h
136
(21)
Male 136 Sub Veteran 21 19.21km/h
192 1536 Elane Anderson Elane Anderson
1536 Female (Veteran)
01:49:21.8 01:49:21.8
19.20km/h
56
(16)
Female 56 Veteran 16 19.20km/h
193 1157 Duan Rossouw Duan Rossouw
1157 Male (Junior)
01:50:14.6 01:50:14.6
19.05km/h
137
(16)
Male 137 Junior 16 Merensky High School 19.05km/h
194 1571 Anri Burger Anri Burger
1571 Female (Elite)
01:50:22.2 01:50:22.2
19.03km/h
57
(4)
Female 57 Elite 4 19.03km/h
195 4625 Andries Mulder Andries Mulder
4625 Male (Veteran)
01:52:09.8 01:52:09.8
18.72km/h
138
(23)
Male 138 Veteran 23 18.72km/h
196 4624 Seriska Mulder Seriska Mulder
4624 Female (Veteran)
01:52:10.4 01:52:10.4
18.72km/h
58
(17)
Female 58 Veteran 17 18.72km/h
197 4002 Jaques van Niekerk Jaques van Niekerk
4002 Male (Masters)
01:52:14.2 01:52:14.2
18.71km/h
139
(19)
Male 139 Masters 19 18.71km/h
198 1495 Julia Guthrie Julia Guthrie
1495 Female (Elite)
01:52:57.9 01:52:57.9
18.59km/h
59
(5)
Female 59 Elite 5 18.59km/h
199 1547 Jacques Roeloffze Jacques Roeloffze
1547 Male (Elite)
01:53:00.6 01:53:00.6
18.58km/h
140
(11)
Male 140 Elite 11 18.58km/h
200 1025 Tessa Scott Tessa Scott
1025 Female (Masters)
01:53:11.2 01:53:11.2
18.55km/h
60
(10)
Female 60 Masters 10 18.55km/h
201 1114 Thomas Landman Thomas Landman
1114 Male (Grand Masters)
01:53:12.0 01:53:12.0
18.55km/h
141
(10)
Male 141 Grand Masters 10 Hoedspruit 18.55km/h
202 1549 Erika kahte MENGOUCHI Erika kahte MENGOUCHI
1549 Female (Veteran)
01:53:35.7 01:53:35.7
18.49km/h
61
(18)
Female 61 Veteran 18 18.49km/h
203 1539 Aicha MENGOUCHI Aicha MENGOUCHI
1539 Female (Youth)
01:53:41.1 01:53:41.1
18.47km/h
62
(6)
Female 62 Youth 6 18.47km/h
204 1543 Julia Prins Julia Prins
1543 Female (Junior)
01:53:55.7 01:53:55.7
18.43km/h
63
(6)
Female 63 Junior 6 PPCC 18.43km/h
205 1589 Stuart Thompson Stuart Thompson
1589 Male (Masters)
01:54:12.7 01:54:12.7
18.39km/h
142
(20)
Male 142 Masters 20 18.39km/h
206 1594 Karlien Thompson Karlien Thompson
1594 Female (Masters)
01:54:16.8 01:54:16.8
18.38km/h
64
(11)
Female 64 Masters 11 18.38km/h
207 1577 Cruz Fisher-Bowie Cruz Fisher-Bowie
1577 Male (Sprogs)
01:54:29.9 01:54:29.9
18.34km/h
143
(1)
Male 143 Sprogs 1 18.34km/h
208 1113 Mark Scott Mark Scott
1113 Male (Grand Masters)
01:54:39.2 01:54:39.2
18.32km/h
144
(11)
Male 144 Grand Masters 11 18.32km/h
209 1481 PJ Liversage PJ Liversage
1481 Female (Masters)
01:54:57.2 01:54:57.2
18.27km/h
65
(12)
Female 65 Masters 12 18.27km/h
210 1532 Emmarentia Stoltz Emmarentia Stoltz
1532 Female (Veteran)
01:55:15.2 01:55:15.2
18.22km/h
66
(19)
Female 66 Veteran 19 18.22km/h
211 1491 Helgaard Prins Helgaard Prins
1491 Male (Masters)
01:55:22.1 01:55:22.1
18.20km/h
145
(21)
Male 145 Masters 21 Modikwa cycle club 18.20km/h
212 1558 Daphne Roets Daphne Roets
1558 Female (Veteran)
01:55:24.6 01:55:24.6
18.20km/h
67
(20)
Female 67 Veteran 20 18.20km/h
213 1448 Dylan Chilcott Dylan Chilcott
1448 Male (Sub Veteran)
01:56:12.3 01:56:12.3
18.07km/h
146
(22)
Male 146 Sub Veteran 22 18.07km/h
214 1584 Chantelle Luther Chantelle Luther
1584 Female (Sub Veteran)
01:56:14.1 01:56:14.1
18.07km/h
68
(9)
Female 68 Sub Veteran 9 18.07km/h
215 1356 BERNARD LOUW BERNARD LOUW
1356 Male (Sprogs)
01:57:25.2 01:57:25.2
17.89km/h
147
(2)
Male 147 Sprogs 2 17.89km/h
216 1145 Jane Scott Jane Scott
1145 Female (Masters)
01:58:06.3 01:58:06.3
17.78km/h
69
(13)
Female 69 Masters 13 17.78km/h
217 1194 Pretty Moremi Pretty Moremi
1194 Female (Veteran)
01:58:12.7 01:58:12.7
17.77km/h
70
(21)
Female 70 Veteran 21 17.77km/h
218 1167 Tristan Jack Tristan Jack
1167 Male (Sub Junior)
01:58:13.4 01:58:13.4
17.76km/h
148
(14)
Male 148 Sub Junior 14 17.76km/h
219 1101 Ryan Jack Ryan Jack
1101 Male (Veteran)
01:58:15.1 01:58:15.1
17.76km/h
149
(24)
Male 149 Veteran 24 17.76km/h
220 1077 Gerhard Van der Merwe Gerhard Van der Merwe
1077 Male (Masters)
01:58:37.9 01:58:37.9
17.70km/h
150
(22)
Male 150 Masters 22 17.70km/h
221 1411 Phillip Potgieter Phillip Potgieter
1411 Male (Masters)
01:58:46.4 01:58:46.4
17.68km/h
151
(23)
Male 151 Masters 23 17.68km/h
222 1430 Caryn Fisher Caryn Fisher
1430 Female (Veteran)
01:59:02.2 01:59:02.2
17.64km/h
71
(22)
Female 71 Veteran 22 17.64km/h
223 1565 Sulene Wolmarans Sulene Wolmarans
1565 Female (Sub Veteran)
01:59:20.3 01:59:20.3
17.60km/h
72
(10)
Female 72 Sub Veteran 10 17.60km/h
224 1561 Bronson Sanders Bronson Sanders
1561 Male (Veteran)
01:59:22.0 01:59:22.0
17.59km/h
152
(25)
Male 152 Veteran 25 17.59km/h
225 1544 Robbie Beeton Robbie Beeton
1544 Male (Grand Masters)
01:59:53.7 01:59:53.7
17.52km/h
153
(12)
Male 153 Grand Masters 12 17.52km/h
226 1017 Cecile Blignaut Cecile Blignaut
1017 Female (Masters)
01:59:53.8 01:59:53.8
17.52km/h
73
(14)
Female 73 Masters 14 17.52km/h
227 1062 Anne Atherstone Anne Atherstone
1062 Female (Masters)
01:59:56.5 01:59:56.5
17.51km/h
74
(15)
Female 74 Masters 15 17.51km/h
228 1175 Leon de Villiers Leon de Villiers
1175 Male (Grand Masters)
02:00:02.4 02:00:02.4
17.50km/h
154
(13)
Male 154 Grand Masters 13 17.50km/h
229 1402 Andries vd Walt Andries vd Walt
1402 Male (Sub Veteran)
02:00:29.4 02:00:29.4
17.43km/h
155
(23)
Male 155 Sub Veteran 23 17.43km/h
230 1427 Cecilia Blunden Cecilia Blunden
1427 Female (Sub Veteran)
02:00:33.0 02:00:33.0
17.42km/h
75
(11)
Female 75 Sub Veteran 11 17.42km/h
231 1445 Melanie Shuttleworth Melanie Shuttleworth
1445 Female (Elite)
02:00:33.7 02:00:33.7
17.42km/h
76
(6)
Female 76 Elite 6 17.42km/h
232 1419 Gary Gomes Gary Gomes
1419 Male (Veteran)
02:00:35.3 02:00:35.3
17.42km/h
156
(26)
Male 156 Veteran 26 17.42km/h
233 1063 Rudi Erasmus Rudi Erasmus
1063 Male (Sub Veteran)
02:00:36.5 02:00:36.5
17.41km/h
157
(24)
Male 157 Sub Veteran 24 17.41km/h
234 4657 Hannes Anton Erasmus Hannes Anton Erasmus
4657 Male (Sub Veteran)
02:00:46.9 02:00:46.9
17.39km/h
158
(25)
Male 158 Sub Veteran 25 17.39km/h
236 4664 Nadia Erasmus Nadia Erasmus
4664 Female (Sub Veteran)
02:00:48.4 02:00:48.4
17.38km/h
78
(12)
Female 78 Sub Veteran 12 17.38km/h
235 1441 Juanita Prins Juanita Prins
1441 Female (Veteran)
02:00:48.4 02:00:48.4
17.38km/h
77
(23)
Female 77 Veteran 23 Modikwa cycle club 17.38km/h
237 1476 Courteney Blunden Courteney Blunden
1476 Male (Veteran)
02:00:49.4 02:00:49.4
17.38km/h
159
(27)
Male 159 Veteran 27 17.38km/h
238 1421 Justin Poggenpoel Justin Poggenpoel
1421 Male (Veteran)
02:00:58.5 02:00:58.5
17.36km/h
160
(28)
Male 160 Veteran 28 17.36km/h
239 1029 Jayne Abendroth Jayne Abendroth
1029 Female (Masters)
02:01:00.4 02:01:00.4
17.36km/h
79
(16)
Female 79 Masters 16 17.36km/h
240 1405 donovan Peel donovan Peel
1405 Male (Masters)
02:01:00.4 02:01:00.4
17.36km/h
161
(24)
Male 161 Masters 24 17.36km/h
241 1153 Belinda Wigginton Belinda Wigginton
1153 Female (Masters)
02:01:07.0 02:01:07.0
17.34km/h
80
(17)
Female 80 Masters 17 17.34km/h
242 1581 Angela Green Angela Green
1581 Female (Veteran)
02:01:56.0 02:01:56.0
17.22km/h
81
(24)
Female 81 Veteran 24 17.22km/h
243 1466 Patrick Green Patrick Green
1466 Male (Grand Masters)
02:01:57.9 02:01:57.9
17.22km/h
162
(14)
Male 162 Grand Masters 14 Hoedspruit Cycling Club 17.22km/h
244 1494 Malcolm Kingsley Malcolm Kingsley
1494 Male (Grand Masters)
02:02:43.2 02:02:43.2
17.11km/h
163
(15)
Male 163 Grand Masters 15 17.11km/h
245 1436 Jose Barreto Jose Barreto
1436 Male (Grand Masters)
02:02:45.5 02:02:45.5
17.11km/h
164
(16)
Male 164 Grand Masters 16 17.11km/h
246 1575 Anel Venter Anel Venter
1575 Female (Veteran)
02:03:01.9 02:03:01.9
17.07km/h
82
(25)
Female 82 Veteran 25 17.07km/h
247 1521 Sanet Oosthuizen Sanet Oosthuizen
1521 Female (Masters)
02:03:19.8 02:03:19.8
17.03km/h
83
(18)
Female 83 Masters 18 17.03km/h
248 1550 Michelle Surmon Michelle Surmon
1550 Female (Elite)
02:04:24.5 02:04:24.5
16.88km/h
84
(7)
Female 84 Elite 7 16.88km/h
249 1344 Skye Gibson Skye Gibson
1344 Female (Elite)
02:07:32.7 02:07:32.7
16.47km/h
85
(8)
Female 85 Elite 8 16.47km/h
250 1416 Pippa Moolman Pippa Moolman
1416 Female (Masters)
02:07:40.7 02:07:40.7
16.45km/h
86
(19)
Female 86 Masters 19