Gauteng North Schools Cycling#1(High Schools) - Youth (Age 16) Boys - Provisional Results

Important Information
  • BoutTime will automatically sent all results to Discovery Vitality on the Wednesday after the event. This will allow athletes to raise enquiries with BoutTime first in order to prevent dealing with Discovery directly(which is more cumbersome).
  • All time keeping disputes must be logged within 48 hours after the event to info@bouttime.co.za. This include on-route distance changes, starting in the wrong batch, number swops between friends/family etc

Thank you for participating in this event & well done on your result!!!

Please rate the event and feel free to add a few comments if you wish.


  Use the Ctrl+F keys on your keyboard to search for a first or last name

Pos Race No Name Name Laps Time BestLap Time
Best Lap
Gender Gen Pos Gen Pos
(Cat Pos)
Category Cat Pos Club Name/School Points
1 221 Travis Rademan-Ludeke Travis Rademan-Ludeke
221 Male (Youth)
Pretoria Boys HS
3 00:35:17.5 00:11:36.1 00:35:17.5
00:11:36.1
Pnts: 250
1
(1)
Male 1 Youth 1 Pretoria Boys HS 250
2 225 Henré Myburgh Henré Myburgh
225 Male (Youth)
Afrikaans Hoër Seunskool
3 00:35:35.7 00:11:38.5 00:35:35.7
00:11:38.5
Pnts: 200
2
(2)
Male 2 Youth 2 Afrikaans Hoër Seunskool 200
3 210 Xander Mc Near Xander Mc Near
210 Male (Youth)
HTS John Vorster
3 00:36:23.7 00:11:40.3 00:36:23.7
00:11:40.3
Pnts: 160
3
(3)
Male 3 Youth 3 HTS John Vorster 160
4 204 Xavier Olivier Xavier Olivier
204 Male (Youth)
Afrikaans Hoër Seunskool
3 00:36:44.7 00:12:01.1 00:36:44.7
00:12:01.1
Pnts: 150
4
(4)
Male 4 Youth 4 Afrikaans Hoër Seunskool 150
5 218 Stefan van Jaarsveld Stefan van Jaarsveld
218 Male (Youth)
Zwartkop HS
3 00:36:58.5 00:11:55.0 00:36:58.5
00:11:55.0
Pnts: 140
5
(5)
Male 5 Youth 5 Zwartkop HS 140
6 228 Ruben van Biljon Ruben van Biljon
228 Male (Youth)
Menlopark HS
3 00:37:31.3 00:11:58.2 00:37:31.3
00:11:58.2
Pnts: 130
6
(6)
Male 6 Youth 6 Menlopark HS 130
7 214 Meeding Ferreira Meeding Ferreira
214 Male (Youth)
Afrikaans Hoër Seunskool
3 00:38:24.0 00:11:57.1 00:38:24.0
00:11:57.1
Pnts: 120
7
(7)
Male 7 Youth 7 Afrikaans Hoër Seunskool 120
8 216 Christiaan Dreyer Christiaan Dreyer
216 Male (Youth)
Oos Moot HS
3 00:38:32.7 00:11:58.7 00:38:32.7
00:11:58.7
Pnts: 110
8
(8)
Male 8 Youth 8 Oos Moot HS 110
9 230 John-James Martens John-James Martens
230 Male (Youth)
Afrikaans Hoër Seunskool
3 00:39:15.1 00:12:33.8 00:39:15.1
00:12:33.8
Pnts: 100
9
(9)
Male 9 Youth 9 Afrikaans Hoër Seunskool 100
10 236 Luan Swart Luan Swart
236 Male (Youth)
HTS John Vorster
3 00:39:20.0 00:11:51.0 00:39:20.0
00:11:51.0
Pnts: 95
10
(10)
Male 10 Youth 10 HTS John Vorster 95
11 206 Ryno van Rooyen Ryno van Rooyen
206 Male (Youth)
Zwartkop HS
3 00:39:52.0 00:12:28.4 00:39:52.0
00:12:28.4
Pnts: 90
11
(11)
Male 11 Youth 11 Zwartkop HS 90
12 232 Jodian Kilian Jodian Kilian
232 Male (Youth)
Eldoraigne HS
3 00:39:56.4 00:12:34.7 00:39:56.4
00:12:34.7
Pnts: 85
12
(12)
Male 12 Youth 12 Eldoraigne HS 85
13 203 Stefan Semmelink Stefan Semmelink
203 Male (Youth)
Afrikaans Hoër Seunskool
3 00:40:01.9 00:12:40.2 00:40:01.9
00:12:40.2
Pnts: 80
13
(13)
Male 13 Youth 13 Afrikaans Hoër Seunskool 80
14 208 Neil Grobbelaar Neil Grobbelaar
208 Male (Youth)
Afrikaans Hoër Seunskool
3 00:40:12.1 00:12:32.5 00:40:12.1
00:12:32.5
Pnts: 78
14
(14)
Male 14 Youth 14 Afrikaans Hoër Seunskool 78
15 270 Kayden Janse van Vuuren Kayden Janse van Vuuren
270 Male (Youth)
Montana HS
3 00:40:32.2 00:12:58.1 00:40:32.2
00:12:58.1
Pnts: 76
15
(15)
Male 15 Youth 15 Montana HS 76
16 239 Carel Gersbach Carel Gersbach
239 Male (Youth)
Garsfontein HS
3 00:41:18.2 00:12:57.8 00:41:18.2
00:12:57.8
Pnts: 74
16
(16)
Male 16 Youth 16 Garsfontein HS 74
17 205 Dian De Beer Dian De Beer
205 Male (Youth)
Afrikaans Hoër Seunskool
3 00:41:19.7 00:13:39.0 00:41:19.7
00:13:39.0
Pnts: 72
17
(17)
Male 17 Youth 17 Afrikaans Hoër Seunskool 72
18 240 Henco Groenewald Henco Groenewald
240 Male (Youth)
Garsfontein HS
3 00:42:18.9 00:13:17.9 00:42:18.9
00:13:17.9
Pnts: 70
18
(18)
Male 18 Youth 18 Garsfontein HS 70
19 219 Dihan Haarhoff Dihan Haarhoff
219 Male (Youth)
Garsfontein HS
3 00:42:20.3 00:13:25.9 00:42:20.3
00:13:25.9
Pnts: 68
19
(19)
Male 19 Youth 19 Garsfontein HS 68
20 231 Alex Edmund de Lange Alex Edmund de Lange
231 Male (Youth)
Driehoek HS
3 00:42:25.6 00:12:55.6 00:42:25.6
00:12:55.6
Pnts: 66
20
(20)
Male 20 Youth 20 Driehoek HS 66
21 226 Christian Smit Christian Smit
226 Male (Youth)
Garsfontein HS
3 00:42:54.2 00:13:57.1 00:42:54.2
00:13:57.1
Pnts: 64
21
(21)
Male 21 Youth 21 Garsfontein HS 64
22 220 Isadore Geldenhuys Isadore Geldenhuys
220 Male (Youth)
HTS John Vorster
3 00:42:56.9 00:13:31.3 00:42:56.9
00:13:31.3
Pnts: 62
22
(22)
Male 22 Youth 22 HTS John Vorster 62
23 211 Janco Blignaut Janco Blignaut
211 Male (Youth)
Garsfontein HS
3 00:44:09.6 00:13:27.7 00:44:09.6
00:13:27.7
Pnts: 60
23
(23)
Male 23 Youth 23 Garsfontein HS 60
24 209 Jonathan Tapuch Jonathan Tapuch
209 Male (Youth)
Pretoria Boys HS
3 00:44:15.5 00:14:00.6 00:44:15.5
00:14:00.6
Pnts: 58
24
(24)
Male 24 Youth 24 Pretoria Boys HS 58
25 224 Eugene Wannenburg Eugene Wannenburg
224 Male (Youth)
Garsfontein HS
3 00:44:16.2 00:14:18.2 00:44:16.2
00:14:18.2
Pnts: 56
25
(25)
Male 25 Youth 25 Garsfontein HS 56
26 237 Anton-Raynard Cornelius Pretorius Anton-Raynard Cornelius Pretorius
237 Male (Youth)
Centurion HS
3 00:45:19.7 00:14:41.8 00:45:19.7
00:14:41.8
Pnts: 54
26
(26)
Male 26 Youth 26 Centurion HS 54
27 235 Richter Jansen Richter Jansen
235 Male (Youth)
Afrikaans Hoër Seunskool
3 00:46:05.1 00:14:30.8 00:46:05.1
00:14:30.8
Pnts: 52
27
(27)
Male 27 Youth 27 Afrikaans Hoër Seunskool 52
28 213 Andre Kriel Andre Kriel
213 Male (Youth)
Zwartkop HS
3 00:46:14.8 00:14:32.7 00:46:14.8
00:14:32.7
Pnts: 50
28
(28)
Male 28 Youth 28 Zwartkop HS 50
29 234 Adriaan Theron Adriaan Theron
234 Male (Youth)
Die Wilgers HS
3 00:46:21.0 00:15:08.1 00:46:21.0
00:15:08.1
Pnts: 48
29
(29)
Male 29 Youth 29 Die Wilgers HS 48
30 233 Thomas Hayward Thomas Hayward
233 Male (Youth)
Afrikaans Hoër Seunskool
3 00:46:30.1 00:12:12.6 00:46:30.1
00:12:12.6
Pnts: 46
30
(30)
Male 30 Youth 30 Afrikaans Hoër Seunskool 46
31 223 Heinrich Wellmann Heinrich Wellmann
223 Male (Youth)
Helpmekaar Kollege HS
3 00:46:30.8 00:12:12.6 00:46:30.8
00:12:12.6
Pnts: 44
31
(31)
Male 31 Youth 31 Helpmekaar Kollege HS 44
32 244 Benjamin Bowden Benjamin Bowden
244 Male (Youth)
Pretoria Boys HS
3 00:49:35.8 00:14:59.6 00:49:35.8
00:14:59.6
Pnts: 42
32
(32)
Male 32 Youth 32 Pretoria Boys HS 42
33 207 Manie Jackson Manie Jackson
207 Male (Youth)
HTS John Vorster
3 00:52:07.5 00:15:42.8 00:52:07.5
00:15:42.8
Pnts: 40
33
(33)
Male 33 Youth 33 HTS John Vorster 40
34 106 Aiden Vella Aiden Vella
106 Male (Youth)
Afrikaans Hoër Seunskool
3 00:53:35.4 00:17:26.2 00:53:35.4
00:17:26.2
Pnts: 38
34
(34)
Male 34 Youth 34 Afrikaans Hoër Seunskool 38
35 241 Terry Komane Terry Komane
241 Male (Youth)
Wonderboom HS
3 00:59:41.7 00:18:15.7 00:59:41.7
00:18:15.7
Pnts: 36
35
(35)
Male 35 Youth 35 Wonderboom HS 36
36 217 Juan Dempers Juan Dempers
217 Male (Youth)
Zwartkop HS
2 00:39:39.6 00:14:19.6 00:39:39.6
00:14:19.6
Pnts: 34
36
(36)
Male 36 Youth 36 Zwartkop HS 34
37 212 Ruben Balt Ruben Balt
212 Male (Youth)
Impaq
1 00:14:59.4 00:14:59.4

Pnts: 32
37
(37)
Male 37 Youth 37 Impaq 32